Gå til hovedindhold
Billed af Sombrerogalaksen
NASA og Hubble Heritage Team
Sombrero galaksen befinder sig i stjernebilledet Virgo (Jomfruen), i en afstand af omkring 50 millioner lysår fra Jorden.

Vores levende univers

Der sker i disse år så meget inden for forskning især inden for biovidenskaberne. Vi studerer på livet løs hvordan liv fungerer, men hvad liv egentligt er, det er stadig et godt spørgsmål. Hvis man føler sig hægtet af, så er der en god anledning til at få et overblik over emnet lige nu - for Gunver Lystbæk Vestergård har skrevet en bog, som udkommer på Peoples Press i disse dage med titlen; Vores Levende Univers - videnskabens søgen efter rumvæsener og alt livs oprindelse.

Hør podcasten hvor Videnskabsjournalist Jens Degett interviewer forfatter og videnskabsjournalist Gunver Lystbæk Vestergård  fra Weekendavisen om hendes bog, og hvad der i øvrigt sker med vores erkendelse af liv i universet.

Følg Science Stories på: Apple PodcastSoundCloudSpotifySpreakerGoogle PodcastsPodimo og Instagram.

Podcasten er en del af vores projekt Historier om Dansk Rumforskning III støttet af Otto Mønsteds Fond og Thomas B. Thriges Fond.